Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PTCTL6NR100GTE
Part No.:
PTCTL6NR100GTE
Datasheet:
PTCTL6NR100GTE.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 245V 140MA RADIAL
Shipping
PTCTL6NR100GTE Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Max:
245V
Current - Hold (Ih) (Max):
140 mA
Current - Trip (It):
270 mA
Current - Max:
2 A
Time to Trip:
8 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
10 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Size / Dimension:
0.433" Dia x 0.177" T (11.00mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.610" (15.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)