Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PTCTL6MR250STE
Part No.:
PTCTL6MR250STE
Datasheet:
PTCTL6MR250STE.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 600V 70MA RADIAL
Shipping
PTCTL6MR250STE Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Max:
600V
Current - Hold (Ih) (Max):
70 mA
Current - Trip (It):
170 mA
Current - Max:
2 A
Time to Trip:
5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
25 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Size / Dimension:
0.413" Dia x 0.197" T (10.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.496" (12.60mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)