Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PTCTL4MR500SBE
Part No.:
PTCTL4MR500SBE
Datasheet:
PTCTL4MR500SBE.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 600V 50MA RADIAL
Shipping
PTCTL4MR500SBE Specifications
Packaging:
Bulk
Voltage - Max:
600V
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Current - Trip (It):
140 mA
Current - Max:
1 A
Time to Trip:
1 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
50 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Size / Dimension:
0.315" Dia x 0.157" T (8.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.453" (11.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)