Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PTCTL4MR350STE
Part No.:
PTCTL4MR350STE
Datasheet:
PTCTL4MR350STE.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 600V 70MA RADIAL
Shipping
PTCTL4MR350STE Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Max:
600V
Current - Hold (Ih) (Max):
70 mA
Current - Trip (It):
600 mA
Current - Max:
1 A
Time to Trip:
3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
35 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Size / Dimension:
0.315" Dia x 0.197" T (8.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)