Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PTCTL4MR250GTE043
Part No.:
PTCTL4MR250GTE043
Datasheet:
PTCTL4MR250GTE043.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 245V 70MA RADIAL
Shipping
PTCTL4MR250GTE043 Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Max:
245V
Current - Hold (Ih) (Max):
70 mA
Current - Trip (It):
200 mA
Current - Max:
4 A
Time to Trip:
2.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
25 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Size / Dimension:
0.335" Dia x 0.197" T (8.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.453" (11.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)