Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PTCTL3NR160KTE
Part No.:
PTCTL3NR160KTE
Category:
PTC Thermistors
Package:
Disc, 7.0mm Dia x 4.0mm W
Datasheet:
PTCTL3NR160KTE.pdf
Description:
SENSOR PTC 16OHM 25% RADIAL
Shipping
PTCTL3NR160KTE Specifications
Series:
PTCTL
Package/Case:
Disc, 7.0mm Dia x 4.0mm W
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Resistance @ 25°C:
16 Ohms
Resistance Tolerance:
±25%
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C