Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PTCTL3MR250HTE
Part No.:
PTCTL3MR250HTE
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PTCTL3MR250HTE.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 250V 70MA RADIAL
Shipping
PTCTL3MR250HTE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Ceramic
Voltage - Max:
250V
Current - Hold (Ih) (Max):
70 mA
Current - Trip (It):
175 mA
Current - Max:
3.2 A
Time to Trip:
1.3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
25 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.276" Dia x 0.157" T (7.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.386" (9.80mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)