Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PTCCL17H711FBE
Part No.:
PTCCL17H711FBE
Datasheet:
PTCCL17H711FBE.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 145V 710MA RADIAL
Shipping
PTCCL17H711FBE Specifications
Series:
PTCCL - 145V
Packaging:
Bulk
Voltage - Max:
145V
Current - Hold (Ih) (Max):
710 mA
Current - Trip (It):
1.065 A
Current - Max:
8.5 A
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
2.1 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Size / Dimension:
0.650" Dia x 0.197" T (16.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.846" (21.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)