Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PTCCL17H491HBE
Part No.:
PTCCL17H491HBE
Datasheet:
PTCCL17H491HBE.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 265V 490MA RADIAL
Shipping
PTCCL17H491HBE Specifications
Series:
PTCCL - 265V
Packaging:
Bulk
Voltage - Max:
265V
Current - Hold (Ih) (Max):
490 mA
Current - Trip (It):
735 mA
Current - Max:
3.5 A
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
4.4 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Size / Dimension:
0.650" Dia x 0.217" T (16.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.846" (21.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)