Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PTCCL13H921DTE
Part No.:
PTCCL13H921DTE
Datasheet:
PTCCL13H921DTE.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 30V 920MA RADIAL
Shipping
PTCCL13H921DTE Specifications
Series:
PTCCL - 30V
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
920 mA
Current - Trip (It):
1.38 A
Current - Max:
11 A
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
900 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.492" Dia x 0.157" T (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.689" (17.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)