Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PTCCL13H411FBE
Part No.:
PTCCL13H411FBE
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PTCCL13H411FBE.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 145V 410MA RADIAL
Shipping
PTCCL13H411FBE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PTCCL - 145V
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Ceramic
Voltage - Max:
145V
Current - Hold (Ih) (Max):
410 mA
Current - Trip (It):
615 mA
Current - Max:
4.5 A
Time to Trip:
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
4.6 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.492" Dia x 0.197" T (12.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.689" (17.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)