Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PTCCL09H271FBE
Part No.:
PTCCL09H271FBE
Datasheet:
PTCCL09H271FBE.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 145V 270MA RADIAL
Shipping
PTCCL09H271FBE Specifications
Series:
PTCCL - 145V
Packaging:
Bulk
Voltage - Max:
145V
Current - Hold (Ih) (Max):
270 mA
Current - Trip (It):
405 mA
Current - Max:
2.2 A
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
8 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Size / Dimension:
0.335" Dia x 0.197" T (8.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.532" (13.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)