Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PTCCL09H191HTE
Part No.:
PTCCL09H191HTE
Datasheet:
PTCCL09H191HTE.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 265V 190MA RADIAL
Shipping
PTCCL09H191HTE Specifications
Series:
PTCCL - 265V
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Max:
265V
Current - Hold (Ih) (Max):
190 mA
Current - Trip (It):
285 mA
Current - Max:
1 A
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
18 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Size / Dimension:
0.335" Dia x 0.217" T (8.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.532" (13.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)