Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PTCCL07H211FBE
Part No.:
PTCCL07H211FBE
Datasheet:
PTCCL07H211FBE.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 145V 210MA RADIAL
Shipping
PTCCL07H211FBE Specifications
Series:
PTCCL - 145V
Packaging:
Bulk
Voltage - Max:
145V
Current - Hold (Ih) (Max):
210 mA
Current - Trip (It):
315 mA
Current - Max:
1.4 A
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
12 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Size / Dimension:
0.276" Dia x 0.197" T (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)