Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PTCCL05H930FTE
Part No.:
PTCCL05H930FTE
Datasheet:
PTCCL05H930FTE.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 145V 93MA RADIAL
Shipping
PTCCL05H930FTE Specifications
Series:
PTCCL - 145V
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Max:
145V
Current - Hold (Ih) (Max):
93 mA
Current - Trip (It):
140 mA
Current - Max:
450 mA
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
55 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Size / Dimension:
0.197" Dia x 0.197" T (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)