Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PTCCL05H280HTE
Part No.:
PTCCL05H280HTE
Datasheet:
PTCCL05H280HTE.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 265V 28MA RADIAL
Shipping
PTCCL05H280HTE Specifications
Series:
PTCCL - 265V
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Max:
265V
Current - Hold (Ih) (Max):
28 mA
Current - Trip (It):
42 mA
Current - Max:
200 mA
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
500 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Size / Dimension:
0.197" Dia x 0.217" T (5.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)