Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PTCCL05H110HTE
Part No.:
PTCCL05H110HTE
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PTCCL05H110HTE.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 265V 11MA RADIAL
Shipping
PTCCL05H110HTE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PTCCL - 265V
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Ceramic
Voltage - Max:
265V
Current - Hold (Ih) (Max):
11 mA
Current - Trip (It):
17 mA
Current - Max:
80 mA
Time to Trip:
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
3 kOhms
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.197" Dia x 0.118" T (5.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)