TE Connectivity Measurement Specialties PT9420-0550-211-1130
Part No.:
PT9420-0550-211-1130
Manufacturer:
TE Connectivity Measurement Specialties
Category:
Angle, Linear Position Measuring
Package:
Module
Datasheet:
PT9420-0550-211-1130.pdf
Description:
PT9420-0550-211-1130
Shipping
PT9420-0550-211-1130 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Module
Series:
PT9
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
For Measuring:
Linear Position
Technology:
Resistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical:
Linear Range:
0 ~ 13970.00mm (0 ~ 550.00")
Output:
4mA ~ 20mA
Output Signal:
Clockwise Increase
Actuator Type:
String Potentiometer
Linearity:
Resistance:
Resistance Tolerance:
Voltage - Supply:
8V ~ 34V
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Connector
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C