NOSHOK, Inc. PT20-100PSIG-1-1-2-7
Part No.:
PT20-100PSIG-1-1-2-7
Manufacturer:
NOSHOK, Inc.
Category:
Pressure Sensors, Transducers
Package:
Cylinder, Threaded
Datasheet:
PT20-100PSIG-1-1-2-7.pdf
Description:
General Purpose Fixed Range Pres
Shipping
PT20-100PSIG-1-1-2-7 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NOSHOK, Inc.
Series:
PT20
Package/Case:
Cylinder, Threaded
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Applications:
Industrial Automation
Pressure Type:
Gauge
Operating Pressure:
100PSI (689.48kPa)
Output Type:
Analog Current
Output:
4 ~ 20 mA
Accuracy:
±0.5%
Voltage - Supply:
8V ~ 30V
Port Size:
Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style:
Threaded
Features:
Temperature Compensated
Termination Style:
Connector
Maximum Pressure:
200PSI (1379kPa)
Operating Temperature:
0°C ~ 80°C