KYOCERA AVX PT200KN16
Part No.:
PT200KN16
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
Module
Datasheet:
PT200KN16.pdf
Description:
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 200A MODULE
Shipping
PT200KN16 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Type:
Three Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):
200 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.45 V @ 200 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 mA @ 1600 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)