Same Sky (Formerly CUI Devices) PT01-D130K2-B203
Part No.:
PT01-D130K2-B203
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
PT01-D130K2-B203.pdf
Description:
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Shipping
PT01-D130K2-B203 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
PT01
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
20k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.05W, 1/20W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
Top Adjustment
Temperature Coefficient:
Rotation:
285°
Resistive Material:
Carbon
Termination Style:
PC Pins
Actuator Type:
Knurled
Actuator Length:
1.181" (30.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)