CUI Inc. PST75W-36-S48B-O
Part No.:
PST75W-36-S48B-O
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
PST75W-36-S48B-O.pdf
Description:
DC-DC ISOLATED, 50W, 9.5~75 VDC
Shipping
PST75W-36-S48B-O Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PST75W (75W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Voltage - Input (Min):
9.5V
Voltage - Input (Max):
75V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1.56A
Power (Watts):
75W
Voltage - Isolation:
4.2 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
90%
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.60" L x 2.40" W x 1.46" H (116.8mm x 61.0mm x 37.0mm)