CUI Inc. PST50W-36-S48B
Part No.:
PST50W-36-S48B
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
PST50W-36-S48B.pdf
Description:
DC-DC ISOLATED, 50W, 9.5~75 VDC
Shipping
PST50W-36-S48B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PST50W (50W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
9.5V
Voltage - Input (Max):
75V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1.05A
Power (Watts):
50W
Voltage - Isolation:
4.2 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
90%
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.60" L x 2.40" W x 1.46" H (116.8mm x 61.0mm x 37.0mm)