Mallory Sonalert Products Inc. PSR-40F08S02-JQ
Part No.:
PSR-40F08S02-JQ
Datasheet:
PSR-40F08S02-JQ.pdf
Description:
SPEAKER 8OHM 250MW TOP PORT 86DB
Shipping
PSR-40F08S02-JQ Specifications
Product Status:
Obsolete
Frequency Range:
800 Hz ~ 5 kHz
Frequency - Self Resonant:
800Hz
Impedance:
8 Ohms
Efficiency - dBA:
86.00
Power - Rated:
250 mW
Power - Max:
500 mW
Material - Magnet:
Ferrite
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)