Mallory Sonalert Products Inc. PSR37N45SK
Part No.:
PSR37N45SK
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
PSR37N45SK.pdf
Description:
SPEAKR 45OHM 200MW TOP PORT 79DB
Shipping
PSR37N45SK Specifications
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Series:
PSR
Active
Technology:
Magnetic
Type:
General Purpose
Frequency Range:
480 Hz ~ 10 kHz
Frequency - Self Resonant:
480Hz
Impedance:
45 Ohms
Efficiency - dBA:
79.00
Efficiency - Testing:
1W/1M
Efficiency - Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power - Rated:
200 mW
Power - Max:
400 mW
Port Location:
Top
Shape:
Round
Material - Cone:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Material - Magnet:
Nd-Fe-B
Ingress Protection:
Ratings:
Termination:
PC Pins
Size / Dimension:
1.457" Dia (37.00mm)