Mallory Sonalert Products Inc. PSR16N08AK
Part No.:
PSR16N08AK
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
PSR16N08AK.pdf
Description:
SPEAKER 8OHM 300MW TOP PORT 69DB
Shipping
PSR16N08AK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Series:
PSR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
General Purpose
Frequency Range:
600 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant:
600Hz
Impedance:
8 Ohms
Efficiency - dBA:
69.00
Efficiency - Testing:
1W/1M
Efficiency - Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power - Rated:
300 mW
Power - Max:
500 mW
Port Location:
Top
Shape:
Round
Material - Cone:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Material - Magnet:
Nd-Fe-B
Ingress Protection:
Ratings:
Termination:
Solder Pads
Size / Dimension:
0.630" Dia (16.00mm)