Littelfuse Inc. PSR073FL0700Z
Part No.:
PSR073FL0700Z
Datasheet:
PSR073FL0700Z.pdf
Description:
FUSE SQUARE 700A 1.3KVAC/1KVDC
Shipping
PSR073FL0700Z Specifications
Packaging:
Box
Mounting Type:
Bolt Mount
Current Rating (Amps):
700A
Voltage Rating - AC:
1.3 kVAC
Voltage Rating - DC:
1 kVDC
Approval Agency:
CCC, CE, cURus, UL
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
2.953" L x 2.894" W x 3.130" H (75.00mm x 73.50mm x 79.50mm)