Littelfuse Inc. PSR072FL0900Z
Part No.:
PSR072FL0900Z
Package:
Rectangular, Blade
Datasheet:
PSR072FL0900Z.pdf
Description:
FUSES POWR-SPEED
Shipping
PSR072FL0900Z Specifications
Package / Case:
Rectangular, Blade
Packaging:
Bulk
Mounting Type:
Requires Holder
Current Rating (Amps):
900A
Voltage Rating - AC:
1.1 kVAC
Voltage Rating - DC:
900 VDC
Approval Agency:
CE, cURus, UL
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
2.953" L x 2.362" W x 2.598" H (75.00mm x 60.00mm x 66.00mm)