Littelfuse Inc. PSR072FL0800Z
Part No.:
PSR072FL0800Z
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Rectangular, Blade
Datasheet:
PSR072FL0800Z.pdf
Description:
FUSES POWR-SPEED
Shipping
PSR072FL0800Z Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-SPEED® PSR
Package / Case:
Rectangular, Blade
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Square
Current Rating (Amps):
800A
Voltage Rating - AC:
1.2 kVAC
Voltage Rating - DC:
900 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Semiconductors
Features:
Indicating
Class:
Approval Agency:
CE, cURus, UL
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
100kA AC, 150kA DC
Size / Dimension:
2.953" L x 2.362" W x 2.598" H (75.00mm x 60.00mm x 66.00mm)