Littelfuse Inc. PSR072DL0900X
Part No.:
PSR072DL0900X
Package:
Rectangular, Blade
Datasheet:
PSR072DL0900X.pdf
Description:
FUSES POWR-SPEED
Shipping
PSR072DL0900X Specifications
Package / Case:
Rectangular, Blade
Packaging:
Bulk
Mounting Type:
Bolt Mount
Current Rating (Amps):
900A
Voltage Rating - AC:
1.1 kVAC
Voltage Rating - DC:
900 VDC
Approval Agency:
CE, cURus, UL
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
2.882" L x 2.362" W x 2.598" H (73.20mm x 60.00mm x 66.00mm)