Littelfuse Inc. PSR070FL0063Z
Part No.:
PSR070FL0063Z
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Datasheet:
PSR070FL0063Z.pdf
Description:
FUSE SQUARE 63A 1.3KVAC/1KVDC
Shipping
PSR070FL0063Z Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-SPEED® PSR
Package / Case:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Square
Current Rating (Amps):
63A
Voltage Rating - AC:
1.3 kVAC
Voltage Rating - DC:
1 kVDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Semiconductors
Features:
Indicating
Class:
Approval Agency:
CCC, CE, cURus, UL
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
100kA AC, 150kA DC
Size / Dimension:
2.913" L x 1.693" W x 1.929" H (74.00mm x 43.00mm x 49.00mm)