Littelfuse Inc. PSR033FS0800Z
Part No.:
PSR033FS0800Z
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Datasheet:
PSR033FS0800Z.pdf
Description:
FUSE SQUARE 800A 700VAC/600VDC
Shipping
PSR033FS0800Z Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-SPEED® PSR
Package / Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Square
Current Rating (Amps):
800A
Voltage Rating - AC:
700 VAC
Voltage Rating - DC:
600 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Semiconductors
Features:
Class:
Approval Agency:
CCC, CE, cURus, UL
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 150kA DC
Size / Dimension:
2.008" L x 2.894" W x 3.130" H (51.00mm x 73.50mm x 79.50mm)