Littelfuse Inc. PSR032FS0500Z
Part No.:
PSR032FS0500Z
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Datasheet:
PSR032FS0500Z.pdf
Description:
FUSE SQUARE 500A 700VAC/600VDC
Shipping
PSR032FS0500Z Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-SPEED® PSR
Package / Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Square
Current Rating (Amps):
500A
Voltage Rating - AC:
700 VAC
Voltage Rating - DC:
600 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Semiconductors
Features:
Class:
Approval Agency:
CCC, CE, cURus, UL
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 150kA DC
Size / Dimension:
2.008" L x 2.362" W x 2.598" H (51.00mm x 60.00mm x 66.00mm)