NXP USA Inc. PSMN7R6-60XSQ
Part No.:
PSMN7R6-60XSQ
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
PSMN7R6-60XSQ.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 51.5A TO220F
Shipping
PSMN7R6-60XSQ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
51.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
7.8mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.6V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
38.7 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2651 pF @ 30 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
46W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)