Nexperia USA Inc. PSMN2R8-40BS,118
Part No.:
PSMN2R8-40BS,118
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
PSMN2R8-40BS,118.pdf
Description:
MOSFET N-CH 40V 100A D2PAK
Shipping
PSMN2R8-40BS,118 Specifications
Package/Case:
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2.9mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
71 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4491 pF @ 20 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
211W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)