Nexperia USA Inc. PSMN2R0-30YL,115
Part No.:
PSMN2R0-30YL,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SC-100, SOT-669
Datasheet:
PSMN2R0-30YL,115.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 100A LFPAK56
Shipping
PSMN2R0-30YL,115 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
TrenchMOS™
Package/Case:
SC-100, SOT-669
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.15V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
64 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3980 pF @ 12 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
97W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)