Nexperia USA Inc. PSMN1R2-30YLDX
Part No.:
PSMN1R2-30YLDX
Datasheet:
PSMN1R2-30YLDX.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 100A LFPAK56
Shipping
PSMN1R2-30YLDX Specifications
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.24mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
68 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4616 pF @ 15 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
194W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)