Nexperia USA Inc. PSMN1R0-30YLEX
Part No.:
PSMN1R0-30YLEX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SC-100, SOT-669
Datasheet:
PSMN1R0-30YLEX.pdf
Description:
PSMN1R0-30YLE/SOT669/LFPAK
Shipping
PSMN1R0-30YLEX Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
SC-100, SOT-669
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
275A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
7V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.11mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.2V @ 2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
119 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
7389 pF @ 15 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
224W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)