Nexperia USA Inc. PSMN0R9-25YLDX
Part No.:
PSMN0R9-25YLDX
Datasheet:
PSMN0R9-25YLDX.pdf
Description:
MOSFET N-CH 25V 300A LFPAK56
Shipping
PSMN0R9-25YLDX Specifications
Drain to Source Voltage (Vdss):
25 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
300A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
0.85mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
89.8 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6721 pF @ 12 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
238W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)