Nexperia USA Inc. PSMN021-100YLX
Part No.:
PSMN021-100YLX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SC-100, SOT-669
Datasheet:
PSMN021-100YLX.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 49A LFPAK56
Shipping
PSMN021-100YLX Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
SC-100, SOT-669
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
49A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
21.5mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
65.6 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4640 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
147W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)