Phihong USA PSM10R-050A
Part No.:
PSM10R-050A
Manufacturer:
Phihong USA
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
PSM10R-050A.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Shipping
PSM10R-050A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Phihong USA
Series:
PSM10R (10W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
5V
Current - Output (Max):
2A
Power (Watts):
10 W
No Load Power Consumption:
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length:
47.2" (1.20m)
Input Connector:
Multi-Blade
Features:
Size / Dimension:
2.82" L x 1.77" W x 1.22" H (71.7mm x 45.0mm x 31.0mm)