Power Sonic Corporation PSL-FP-IFP2770180EC
Part No.:
PSL-FP-IFP2770180EC
Manufacturer:
Power Sonic Corporation
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Package:
Datasheet:
PSL-FP-IFP2770180EC.pdf
Description:
BATTERY LITHIUM 3.2V 25AH
Shipping
PSL-FP-IFP2770180EC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Power Sonic Corporation
Series:
PSL-FP
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Lithium Iron Phosphate
Battery Cell Size:
Voltage - Rated:
3.2 V
Capacity:
25Ah
Size / Dimension:
2.76" L x 1.06" W x 7.09" H (70.1mm x 26.9mm x 180.1mm)