Bel Power Solutions PSL5A12-7R
Part No.:
PSL5A12-7R
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
PSL5A12-7R.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 5.1V 61W
Shipping
PSL5A12-7R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
Melcher PSL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Input (Min):
7V
Voltage - Input (Max):
40V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
5.1V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
12A
Power (Watts):
61W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
85.5%
Operating Temperature:
-25°C ~ 71°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.63" L x 4.21" W x 1.44" H (168.5mm x 107.0mm x 36.5mm)