CUI Inc. PSK-S20C-9-T
Part No.:
PSK-S20C-9-T
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
PSK-S20C-9-T.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 9V 20W
Shipping
PSK-S20C-9-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PSK-S20C (20W)
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
9V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
2.2 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
20W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
2.99" L x 1.24" W x 1.27" H (76.00mm x 31.5mm x 32.3mm)