CUI Inc. PSE-850-12
Part No.:
PSE-850-12
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
PSE-850-12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 800W
Shipping
PSE-850-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PSE-850 (800W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Front End
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
16.67 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
800W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
0°C ~ 55°C
Features:
I2C Interface, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Rack Mount
Size / Dimension:
10.00" L x 3.30" W x 1.60" H (254.0mm x 83.8mm x 40.6mm)