CUI Inc. PSE-1200-12
Part No.:
PSE-1200-12
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
PSE-1200-12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 1200W
Shipping
PSE-1200-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PSE-1200 (1200W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Front End
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
100 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
1200W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
0°C ~ 50°C
Features:
Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Rack Mount
Size / Dimension:
10.00" L x 4.00" W x 1.60" H (254.0mm x 101.6mm x 40.6mm)