MEAN WELL USA Inc. PSD-30B-24
Part No.:
PSD-30B-24
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
PSD-30B-24.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 24V 30W
Shipping
PSD-30B-24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
PSD-30 (30W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
36V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1.25A
Power (Watts):
30W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
83%
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.18" H (101.6mm x 50.8mm x 30.0mm)