MEAN WELL USA Inc. PSD-15A-12
Part No.:
PSD-15A-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
PSD-15A-12.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 15W
Shipping
PSD-15A-12 Specifications
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
PSD-15 (15W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Voltage - Input (Min):
9.2V
Voltage - Input (Max):
18V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1.25A
Power (Watts):
15W
Voltage - Isolation:
2 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
67%
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.70" L x 1.93" W x 0.98" H (94.0mm x 49.0mm x 25.0mm)