Essentra Components PSD-10M-01
Part No.:
PSD-10M-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
PSD-10M-01.pdf
Description:
BRD SPT SNAP LOCK REST MNT 10MM
Shipping
PSD-10M-01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
Richco, PSD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Resting Mount
Between Board Height:
0.394" (10.00mm)
Length - Overall:
0.604" (15.35mm)
Support Hole Diameter:
0.122" (3.10mm)
Support Panel Thickness:
0.062" (1.57mm) 1/16"