Bel Power Solutions PSC5A12-9IRG
Part No.:
PSC5A12-9IRG
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
PSC5A12-9IRG.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 5.1V 61W
Shipping
PSC5A12-9IRG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
Melcher PSC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Input (Min):
7V
Voltage - Input (Max):
40V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
5.1V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
12A
Power (Watts):
61W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
85.5%
Operating Temperature:
-40°C ~ 71°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.94" L x 1.27" W x 3.46" H (151.0mm x 32.2mm x 88.0mm)